ضد عفونی کردن از ویروس کرونا
۰۶
آذر

روش ضد عفونی کردن در دوران ویروس کرونا

 

یکی از اقدامات جهت پیشگیری از ویروس کرونا ، ضد عفونی کردن لباس ، دست و سطوح می باشد. در این مطلب می خواهیم درباره اینکه ” جنس ویروس کرونا از چیست ؟ ” و ” ضدعفونی کردن لباس و دست ” توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید. همچنین در صورتی که قصد انجام تست کرونا در منزل و یا استخدام پرستار برای مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل را دارید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره دفتر : ۰۲۱۴۴۷۶۹۱۰۸

شماره همراه : ۰۹۱۲۰۱۳۱۷۵۱

 

 

 

جنس ویروس کرونا از چیست ؟

ویروس کرونا دارای لایه چربی می باشد و به همین دلیل وزن نسبتا سنگینی نسبت به برخی ویروس های دیگر داشته و به جای معلق بودن در هوا بر روی سطوح مختلف می نشیند. علاوه بر این ، میزان ماندگاری این ویروس بر روی سطوح مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال: این ویروس بر روی سطوح یکنواخت و صاف به ویژه استیل و سینک آشپزخانه ، ماندگاری بیشتری نسبت به سطوح متخلخل ( مانند: پارچه ) دارد. در ادامه به ضد عفونی کردن لباس و دست ، از ویروس کرونا خواهیم پرداخت.

 

 

 

ضد عفونی کردن لباس لباس

ماندگاری ویروس کرونا بر روی پارچه زیاد نیست ، ولی بر روی پلاستیک و فلز مدت زمان بیشتری ماندگاری دارد. علاوه بر این هرچه الیاف طبیعی تر باشند. ویروس کمتر بر روی آن ها دوام می آورد.

به همین دلیل سعی کنید در این مدت از لباس هایی استفاده کنید که یا دکمه نداشته نباشند و یا دکمه کوچکی داشته باشند. علاوه بر این سعی کنید از شال ها و لباس های پولک دار نیز استفاده نکنید.

هنگامی که به خانه بازگشتید. لباس ها را در گوشه ای آویزان کنید و بگذارید ۲۴ ساعت بگذرد تا در صورت آلوده بودن ، ویروس از بین برود. هنگام درآوردن لباس ، آن را نتکانید ، به دلیل این که ممکن است آلوده به ویروس باشد و با این کار در هوا پخش بشود.

کفش ها نیز به دلیل تماس با محیط های متفاوت بهتر است وارد خانه نشوند. بنابر این کش های خود را بیرون در آورده و درون جا کفشی بگذارید. و در آن را ببندید.

در صورتی که کسی خواست تا با لباس بیرون بر روی مبل یا صندلی بنشیند ، روی آن یک پارچه نخی انداخته و یا آن را شسته و یا بگذارید به مدت ۲۴ ساعت از روی آن بگذرد.

توجه داشته باشید که شوینده های استاندارد ویروس کرونا را از بین می برند. پس برای ضد عفونی کردن لباس و یا پارچه آن را در دمای معمولی و با شوینده معمولی بشویید.

 

 

 

ضد عفونی کردن دست ها

یکی از روش های پیشگیری از ویروس کرونا ، شستن دست ها با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه می باشد. همچنین می توان از ژل های ضد عفونی الکلی نیز استفاده کرد. ولی در صورتی که دست به وضوح کثیف است ، به جای ژل ضد عفونی از آب و صابون استفاده کنید. از الکل نیز برای ضد عفونی کردن لباس ، سطح و دست می توان استفاده کرد ، ولی به دلیل اثرات نامطلوب آن بر روی پوست ، این کار توصیه نمی شود.

 

 

 

ضد عفونی کردن سطوح

 

 

 

ضد عفونی کردن سطوح نرم

 

 

 

ضد عفونی کردن سطوح سخت

 

 

 

ضد عفونی کردن گوشی و رایانه

در هنگام استفاده از دستگاه هایی مانند: رایانه ، گوشی ، تبلت ، کنترل های از راه دور ، دستگاه های خودپرداز ، سعی کنید از پوشش هایی که قابل شستشو باشند استفاده کنید ، البته این را هم در نظر داشته باشید که در هنگام استفاده از رایانه جلوی خنک کننده پردازنده رایانه گرفته نشود. همچنین می شود برای برخی از وسایل الکترونیکی از ضدعفونی کننده هایی با پایه الکل ۷۰ درصد نیز استفاده کرد.

 

 

در هنگام ضدعفونی وسایل الکترونیکی به نکات زیر توجه کنید:

  • الکل را به صورت مستقیم بر روی وسایل الکترونیکی نپاشید ، به جای این کار یک پارچه مخصوص را مقداری الکلی کرده و سپس با آن پارچه دستگاه را ضدعفونی کنید.
  • از وایتکس برای ضد عفونی وسایل الکترونیکی استفاده نکنید.
  • در صورتی که وسیله الکترونیکی به برق متصل هست ، قبل از ضدعفونی آن را از برق بکشید.
  • قبل از ضدعفونی کردن گوشی ، آن را خاموش کنید تا خطر انفجار کاهش یابد.

 

 

 

 

نکاتی برای استفاده از مواد ضد عفونی کننده در منزل

۱- به طور گسترده و زیاد از الکل برای ضد عفونی از الکل استفاده نکنید زیرا ممکن است هم به ریه ها آسیب بزند و هم منجر به آتش سوزی شود. در صورت ضدعفونی کردن لباس یا دست ، از قرار گرفتن در معرض آتش بپرهیزید.

۲- از ترکیب کردن سفید کننده های خانگی ( وایتکس ) با الکل پرهیز کنید زیرا منجر به تولید ماده ای خواهد شد که به دستگاه عصبی ، تنفسی ، کبد ، کلیه و پوست آسیب میزند. همچنین از ترکیب کردن سفید کننده خانگی با آمونیاک نیز بخارات شیمیایی تولید می شود که ممکن است به دستگاه تنفسی آسیب برسانند.

۳- از ترکیب کردن سفید کننده خانگی با ترکیب اسیدی ( مانند: سرکه یا جوهر نمک ) بپرهیزید زیرا ، واکنش حاصل بسیار خطر ناک بوده و می تواند به دستگاه تنفسی و یا چشم ها آسیب هایی جبران ناپذیر وارد نماید.

۴- از وایتکس زیاد استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آسیب رسیدن به ریه ها بشود.

۵- از ترکیب سفیدکننده های خانگی متفاوت با یکدیگر بپرهیزید ، زیرا ممکن است فرمول شیمیایی آنها با یکدیگر متفاوت باشد و باعث واکنش های شیمیایی خطرناک و یا تولید بخارات سمی بشوند.

 

 

 

مطالب دیگر

پرستار سالمند در منزل

پرستاری از کودک در منزل

پرستاری از بیمار در منزل

پرستاری ICU در منزل

سونوگرافی در منزل

اجاره دستگاه فتوتراپی

درمان زخم در منزل

فیزیوتراپی در منزل

اعزام آمبولانس

 

 

 

صفحات شرکت خدمات پرستاری رز و شرکت جهان پخش آرام در فضای مجازی

اینستاگرام | آپارات

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]